Блог » Email Marketing » Лидогенерация и лендинг-пейдж

Лидогенерация и лендинг-пейдж

13.08.2014 Diana Solomko 5 min read
Аватар

Instytucje finansowe często uciekają się do strony docelowej, aby promować swoje usługi . Bez względu na to, jaki rodzaj produktu, który chcą sprzedać — pożyczka, konto lub wpłaty, oni często tworzą strony docelowej , aby osiągnąć swój cel. Aby to zobaczyć, po prostu trzeba wprowadzić w jednej wyszukiwarce zredukowanej usługi i kliknij na reklamy, które z pewnością pojawią. Dlaczego banki są tak chętni do korzystania z stron docelowych? Odpowiedź jest bardzo prosta — z pomocą Landing można łatwo zebrać przewody są , a cena jego powstania jest niska.

Korzyści strony docelowej

Ołów generacji jako cel strony docelowej

Firmy sektora finansowego umieszczać danych form zbiórki do strony docelowej dla ołowiu generacji . Otrzymany w ten sposób informacje kontaktowe mogą być następnie przenoszone, na przykład, z działem handlowym. Jednak, aby zebrać niezbędne dane na kliencie nie jest takie proste. Najlepiej jest, aby myśleć o co dokładnie dane potrzebne do nawiązania kontaktu z potencjalnym klientem. Na przykład, jeśli trzeba zadać dane paszport? Skąd mam wiedzieć, jakiego rodzaju kształt jest najlepsze dla Twojego projektu? To pomoże Ci przetestować / Pensjonat — Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju strony docelowej przynosi więcej wyników. Stała i spójna ocena pomoże w tworzeniu najbardziej skuteczną formę zbierania danych na strony docelowej.

Elementy formie testowej

— tytuł postu

Ważne jest, aby pamiętać, że użytkownik wizualny „skanowanie” formularz w następujący sposób:

Tytuł — Główną zaletą wypełniania formularza — Form — Przycisk wezwanie do działania

Zrzut ekranu 2014-08-13 o 15.28.22

Jak testować nagłówek? Spróbuj użyć dwóch różnych wiadomości , takich jak „Wypełnij formularz aby dowiedzieć się szczegółów” i „Nie trać czasu, wypełnić formularz.” Można również przetestować różne korzyści dla klientów, np „Wypełnij formularz — my oddzwonimy do Ciebie” i „Wypełnij formularz -. dowiedzieć się szczegóły oferty” Więc wiesz jaka forma kontaktu preferują klienci.

— Przycisk wezwanie do działania (wezwanie do działania)

Przetestować wygląd Buttona — kształt, wielkość, położenie na stronie. Można również sprawdzić różne wiadomości , które chcesz napisać na przycisku. To ona zadecyduje, czy klient wykona pożądaną akcję. Na przykład w ten sposób można wiedzieć, czy zwykły tekst będzie wystarczająco „Learn”, aby przekonać klienta, czy lepiej byłoby pracować z tekstem przycisku „Sprawdź, co można dostać.” Każdy, nawet niewielka zmiana może zwiększyć lub zmniejszyć konwersję.

— liczba linii w formie

Myślę, że nikt nie powinien być przekonany, że krótsza forma, tym lepiej . Jeżeli użytkownik zainteresowany wniosku, potrzeba, aby wypełnić wiele linii w celu utworzenia może przestraszyć. Oczywiście, może to być testowane, ale musimy pamiętać, aby stworzyć klientowi jak najwięcej komfortowych warunków dotyczących przekazywania swoich danych. Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do żądania opuszczenia swoich danych paszportowych, ponieważ w celu uzyskania informacji na temat oferty, na przykład w dziale banku, nie ma potrzeby, aby zapewnić takie dane.

W jaki sposób można ograniczyć liczbę wierszy o postaci?

Jeśli uda Ci się przekonać użytkownika do kliknięcia reklamy, należy zadbać o to, przeniósł się do ciekawej i dobrze zaprojektowanej strony docelowej. Szczególnie dotyczy to formy zbierania danych.

Inne artykuły na temat optymalizacji strony docelowej:

5 sposobów, aby zmniejszyć pleśni na stronę docelową

Co sądzisz, jak dobrze przyjęty przez klientów korzystających z strony docelowej?

Аватар

Diana Solomko

Are you looking for the hottest landing page tips?

Enter your email to get updates straight to your inbox.

Subscribe
We are using cookies for analytical purpose. Learn more.